fbpx

Samochód wodorowy Toyota MIRAI

Wiele mówi się obecnie o ekologii w kontekście branży motoryzacyjnej. Symbolem stopniowego odchodzenia od silników spalinowych są w tym przypadku przede wszystkim auta elektryczne. Zapomina się jednak o innym, naprawdę dobrym rozwiązaniu, jakim jest samochód wodorowy. Toyota od lat pracuje nad rozwojem tej szczególnie przyjaznej środowisku technologii. A efektem tych wysiłków była premiera Toyoty Mirai w 2015 roku – pierwszego seryjnie produkowanego auta z napędem wodorowym.
Samochód wodorowy Toyota MIRAI

Samochód wodorowy Toyota Mirai – jak to działa?

Prace nad napędem wodorowym, który mógłby zostać wykorzystany w samochodach, rozpoczęto już w 1992 roku. Od tego czasu, Toyota tworzyła co jakiś czas prototypy i auta testowe napędzane wodorem. Ciągłe udoskonalanie technologii wodorowej wykorzystującej ogniwa paliwowe w końcu pozwoliło na rozpoczęcie produkcji tego typu pojazdów na masową skalę. Od 2015 roku użytkownicy mogą już kupić i jeździć samochodem na wodór, którym jest Toyota Mirai, napędzane paliwem wodorowym innowacyjne auto.

Inżynierowie marki Toyota stworzyli napęd elektryczny wyposażony w wodorowe ogniwa paliwowe. Technologia ta została oparta na procesie odwróconej elektrolizy, który jest znany ludzkości od wieków. W tym konkretnym przypadku wytworzenie energii następuje w wyniku połączenia wodoru i tlenu z powietrza. W efekcie pojazd zostaje zasilony w potrzebną mu energię, a jedynym efektem ubocznym tego procesu jest czysta woda.

Samochód wodorowy Toyota MIRAI

Samochody wodorowe w Polsce – Toyota zasilana wodorem

Choć wizja poruszania się autem na wodór brzmi kusząco, to jednak jej realizacja w Polsce była praktycznie niemożliwa. A to dlatego, że w naszym kraju brakowało stacji tankowania, na których można by było zatankować wodorowy samochód. Powoli zaczyna się to na szczęście zmieniać. Zgodnie z założeniami Polskiej Strategii Wodorowej, do 2025 roku w Polsce mają powstać 32 stacje tankowania wodoru w największych aglomeracjach miejskich. W praktyce może to zatem oznaczać, że jazda ekologicznym samochodem napędzanym wodorem po Polsce nie będzie stanowiła żadnego problemu. Warto więc już teraz zapoznać się z tą wyjątkową technologią oferowaną przez Toyotę.