fbpx

Dwa nowe modele elektryczne od Toyoty - rozwój technologii

main_image

Toyota Motor Europe (TME) podała nowe szczegóły dotyczące przyszłych produktów i technologii, które pomogą firmie osiągnąć cel, jakim jest wprowadzenie gamy modeli całkowicie zeroemisyjnych w Europie do 2035 roku. Do 2026 roku oferta marki w regionie zostanie wzbogacona o łącznie sześć pojazdów elektrycznych akumulatorowych (BEV). Prezentacja koncepcji dwóch modeli tej serii – Urban SUV i Sport Crossover – odbyła się na konferencji Kenshiki Forum w Brukseli. Obydwa samochody dołączają do wprowadzonego w ubiegłym roku konceptu kompaktowego SUV-a oraz znajdującego się w sprzedaży modelu bZ4X. W dłuższej perspektywie, po roku 2026, w samochodach marki zadebiutuje nowa generacja akumulatorów trakcyjnych.

„Obecny rynek samochodów w Europie jest bardzo zróżnicowany. Mimo to naszym celem pozostaje w pełni bezemisyjna gama modelowa już w 2035 roku, czyli zaledwie za 12 lat. Jesteśmy zdeterminowani, by ten cel osiągnąć” – podkreśla Andrea Carlucci, wiceprezydent Toyota Motor Europe na corocznej konferencji Kenshiki Forum w Brukseli.

second_image

Sześć modeli bateryjnych samochodów elektrycznych do 2026 roku

Aby osiągnąć neutralność klimatyczną, Toyota opracowała wielotorową strategię, zgodnie z którą pracuje nad kilkoma technologiami napędów bezemisyjnych. W najbliższej przyszłości firma planuje zaoferować swoim klientom na całym świecie szeroką gamę praktycznych samochodów z bezemisyjnymi napędami elektrycznymi i napędami wodorowymi oraz z mocnymi układami napędowymi zasilanymi paliwami alternatywnymi. Priorytetem Toyoty jest ciągłe dostosowywanie dostaw w poszczególnych regionach do potrzeb klientów, zapotrzebowania rynku i istniejącej infrastruktury, ponieważ tylko w ten sposób można realnie ograniczyć, a następnie wyeliminować emisję CO2 z transportu. Program neutralności węglowej Toyoty obejmuje przede wszystkim prace nad nowymi generacjami samochodów hybrydowych (HEV), hybrydami typu plug-in (PHEV), samochodami elektrycznymi na baterie (BEV), nad ogniwami paliwowymi (FCEV), a także nad silnikami spalinowymi na wodór oraz na paliwa syntetyczne.

Plany dotyczące rynku europejskiego obejmują wprowadzenie do sprzedaży do 2026 roku łącznie sześciu modeli BEV. Do średniej wielkości SUV-a bZ4X, który jest już dostępny w salonach, za niedługo dołączą nowe modele. Prototyp pierwszego z nich – Compact SUV Concept – został zaprezentowany na Kenshiki Forum w ubiegłym roku. Podczas tegorocznej edycji Toyota pokazała dwa kolejne samochody – Urban SUV Concept oraz Sport Crossover Concept.

Urban SUV Concept to auto zbliżone do modelu produkcyjnego, który wzbogaci segment B-SUV już w przyszłym roku. Prognozowane jest, że miejskie SUV-y będą stanowiły w Europie jeden z najważniejszych segmentów pojazdów elektrycznych. Samochód o sylwetce rasowego SUV-a powstał na bazie sukcesu hybrydowego modeluToyoty Yaris Cross, najpopularniejszego modelu w swojej klasie. Urban SUV będzie dostępny z napędem na cztery koła (AWD) oraz z dwoma bateriami o różnych pojemnościach do wyboru. Gama ta pozwoli klientom dobrać odpowiednie auto pod względem zasięgu, właściwości jezdnych i kosztów.

Sport Crossover Concept to prototyp stylowego crossovera opracowanego jako alternatywa dla SUV-ów. Pięciodrzwiowy model ze sportową sylwetką i komfortowym, przestronnym wnętrzem, swoim designem wyznacza trendy dla kolejnych samochodów elektrycznych Toyoty. Jego premiera w Europie jest zaplanowana na 2025 rok.

Nowe technologie baterii na rynku po 2026 roku

Toyota pracuje nad rozwojem technologii baterii następnej generacji, które już po 2026 roku zmienią sposób, w jaki będą projektowane, produkowane i używane samochody elektryczne. Dzięki nowym bateriom bezemisyjne samochody staną się bardziej dostępne i przystępne cenowo. Celem Toyoty jest zapewnienie wszystkim zrównoważonej mobilności.

Marka przygotowuje się do wprowadzenia na rynek kilka różnych technologii baterii następnej generacji. Pierwszą nowością będzie ultrawydajna wersja baterii o konwencjonalnej konstrukcji, która zapewni dwukrotnie większy zasięg i o 20% niższe koszty w porównaniu z dostępną obecnie w modelu Toyota bZ4X.

Kolejną propozycją będzie bateria wyróżniająca się wysoką jakością i niskimi kosztami produkcji, która przyspieszy popularyzację aut elektrycznych. Bateria opracowana w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LFP), która jest tańsza w produkcji od klasycznej litowo-jonowej, otrzyma nowy kształt oraz innowacyjną strukturę bipolarną. Celem inżynierów Toyoty jest zwiększenie zasięgu o 20%, przy redukcji kosztów o 40% w porównaniu z baterią z modelu bZ4X.

Wyróżnikiem trzeciego rodzaju baterii, która wejdzie na rynek w najbliższych latach, będzie wysoka moc i osiągi. Będzie to akumulator o bipolarnej konstrukcji z katodą niklową, który jeszcze bardziej zwiększy zasięg napędów elektrycznych i obniży koszty.

Najważniejszą innowacją Toyoty w dziedzinie akumulatorów będzie bateria ze stałym elektrolitem. Celem producenta jest uzyskanie czasu ładowania od 10 do 80% w 10 minut.

„Dokonaliśmy technologicznego przełomu, przezwyciężając największe wyzwanie, jakie stawiała przed naukowcami technologia baterii ze stałym elektrolitem – kwestię trwałości. Obecnie przygotowujemy tę technologię do masowej produkcji. Przewidujemy, że będzie ona gotowa do komercjalizacji w latach 2027-2028, a możliwości produkcyjne pozwolą na wyposażenie w nią dziesiątek tysięcy samochodów rocznie” – podkreśla Andrea Carlucci.

Toyota rozwija także inne technologie produkcji, inżynierii i projektowania pojazdów z napędem elektrycznym następnej generacji. Kenshiki Forum jest miejscem europejskiej premiery Toyoty FT-3e Concept, która zaprojektowana została z wykorzystaniem pełnego zakresu przyszłych technologii. Dzięki tym rozwiązaniom samochody Toyoty będą jeszcze lżejsze, bardziej aerodynamiczne i tańsze w produkcji. Model FT-3e będzie imponować innowacyjnymi technologiami łączności i multimediów, możliwością korzystania ze spersonalizowanych usług oraz zupełnie nowymi wrażeniami z jazdy.

Sprawdź omawiane modele

Toyota bZ4X Toyota Yaris Cross

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą