fbpx

Toyota GR86 - Sportowy Samochód Roku 2022 według magazynu Top Gear

main_image

Toyota GR86 zdobyła tytuł Top Gear Sports Car of the Year 2022. Dziennikarze legendarnego magazynu i programu telewizyjnego BBC wprost powiedzieli, że są zadowoleni z nowej Toyoty coupe, której pożądali klienci.

Toyota GR86, jedno z najwyższych wyróżnień brytyjskiego magazynu Top Gear, podąża śladami swojego poprzednika, GT86 coupé, który dziesięć lat temu otrzymał tytuł Samochodu Roku 2012. Natomiast dwa lata temu Toyota GR Yaris zdobyła uznanie jako Hot-Hatch Roku 2020.

second_image

Ollie Marriage, który testował GR86 w programie Top Gear, skomentował prowadzenie sportowej coupe Toyoty „Mógłbym nim jeździć całymi dniami. Co za świetnie wyważone auto!
Ten samochód wyjechał z salonów szybciej niż Porsche 911 GT3 RS. Zasłużył na to. GR86 jest zachwycającą mieszanką ulepszonych składników, które łączą się w genialną całość. Jesteśmy zachwyceni, że takie auto powstało” – powiedział redaktor Top Gear, Jack Rix.

Toyota GR – sportowe modele samochodów Toyoty

Toyota GR86 to trzeci samochód w zorientowanej na osiągi gamie modeli GR (Gazoo Racing). Podobnie jak pozostałe modele samochodów sportowych ToyotyGR Yaris i GR Supra, został opracowany z wykorzystaniem wiedzy i doświadczenia zdobytego dzięki wieloletniemu zaangażowaniu TOYOTA GAZOO Racing w międzynarodowy sport motorowy na najwyższym poziomie. Kierowcom samochód tak się spodobał, że wszystkie egzemplarze wystawione na sprzedaż w Wielkiej Brytanii zamówiono w 90 minut, a Pool na rynek polski w 35 sekund.

Szybki rozwój nowej Toyoty

Nowy model kontynuuje najlepsze tradycje swojego poprzednika – Toyoty GT86. Zachował klasyczny układ jednostki napędowej z przodu i napędu na tylne koła, a także wolnossący silnik typu bokser. Samochód jest nieco niższy i szerszy niż jego poprzednik, jego środek ciężkości jest bardzo nisko, a kierowca siedzi 5 mm niżej. Jego konstrukcja została wzmocniona, a sztywność ramy wzrosła o 50 proc. Nowa konfiguracja zawieszenia obejmuje niezależne kolumny MacPhersona z przodu i podwójne wahacze na tylnej osi. Mimo większych gabarytów samochód jest o około 20 kg lżejszy od GT86.

Nowy silnik, nowe wyzwania

Wolnossący silnik typu bokser o pojemności 2,4 litra wytwarza moc 234 KM. i 250 Nm momentu obrotowego. Wyposażony w sześciobiegową manualną skrzynię biegów GR86 przyspiesza od 0 do 100 km/hw 6,3 sekundy (6,9 sekundy z automatyczną skrzynią biegów). Maksymalna prędkość samochodu z manualną skrzynią biegów wynosi 226 km/h, a automatyczną skrzynią biegów 216 km/h. Tylny mechanizm różnicowy Torsen i selektor trybu jazdy są standardem, dzięki czemu jazda samochodem przy niskich prędkościach jest przyjemnością.

Sprawdź omawiane modele

Toyota GR86 Toyota GR Yaris Toyota GR Supra

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą