fbpx

Toyota przyspiesza rozwój transportu wodnego w Europie

main_image

Toyota Motor Europe, Air Liquide, producent wodoru i innych gazów przemysłowych, oraz portugalska firma CaetanoBus, produkująca wodorowy autobus H2. City Gold z napędem na ogniwa paliwowe Toyoty, podpisały porozumienie o wspólnym opracowaniu zintegrowanych rozwiązań wodorowych, w tym rozwoju infrastruktury i flot pojazdów – zarówno osobowych, jak i dostawczych oraz ciężarowych. Umowa jest efektem wspólnych ambicji trzech partnerów, aby przyczynić się do dekarbonizacji transportu i przyspieszyć rozwój lokalnych ekosystemów wodorowych opartych na różnych zastosowaniach wodoru w transporcie.

second_image

Wszystkie trzy firmy wykorzystają swoje technologie i bogate doświadczenie do budowy całego łańcucha wartości dla transportu wodorowego, począwszy od produkcji, dystrybucji i tankowania produkowanego bezemisyjnie lub niskoemisyjnie wodoru aż po wdrożenie technologii wodorowych do różnych typów pojazdów. Początkowo Toyota i CaetanoBus skupią się na autobusach, lekkich pojazdach użytkowych i samochodach osobowych, a w następnej kolejności zajmą się przyspieszeniem komercjalizacji napędu wodorowego w dużych samochodach ciężarowych.

Sprawdzając nowe możliwości i stale poszerzając zakres współpracy, Toyota, Air Liquide i CaetanoBus przyczynią się do powstania nowych ekosystemów wodorowych w Europie, co jest kluczowym krokiem w stymulowaniu popytu i ułatwieniu dostępu do wodoru jako paliwa. Ich wspólne działania obejmą rozbudowę infrastruktury i sieci stacji tankowania, a także opracowanie kompleksowej oferty na pojazdy, w tym leasingu i obsługi serwisowej, dla klientów takich jak firmy taksówkarskie, operatorzy flot czy władze lokalne. Firmy chcą osiągnąć taki poziom rozwoju flot pojazdów wodorowych i dostępności infrastruktury tankowania, aby dalej mogły już rozwijać się na zasadach rynkowych.

„Produkowany niskoemisyjnie wodór jest kluczowym czynnikiem umożliwiającym transformację energetyczną i ograniczenie emisji CO2 w branży transportowej. Air Liquide bardzo się cieszy ze współpracy z Toyotą i CaetanoBus. Tego rodzaju partnerstwa są kluczowe, by zbudować wydajne ekosystemy, które będą sprzyjać rozwojowi wodorowego transportu w Europie. Air Liquide od 50 lat angażuje się w budowę kompletnych łańcuchów wartości dla technologii wodorowych. Do współpracy z Toyotą i CaetanoBus wniesiemy specjalistyczną wiedzę w produkcji niskoemisyjnego wodoru oraz budowie infrastruktury. To partnerstwo ilustruje zdolność branży do wprowadzania konkretnych rozwiązań w walce ze zmianami klimatu” – zauważył Matthieu Giard, wiceprezydent i członek zarządu Air Liquide.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości połączenia naszych mocnych stron, aby poszerzać zakres zastosowań wodoru. Rolą Toyoty jest popularyzacja technologii wodorowych w gospodarce, a współpracując z naszymi partnerami chcemy przyspieszyć i zintensyfikować wykorzystanie wodoru jako neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla rozwiązania dla mobilności. Spowoduje to stopniowe obniżenie kosztów wodoru i jego infrastruktury, jednocześnie poprawiając jego opłacalność w wielu przyszłych zastosowaniach, w tym w transporcie” – podkreślił Matt Harrison, prezes i CEO Toyota Motor Europe.

„To wielka przyjemność pracować z Toyotą i Air Liquide nad projektami wodorowymi i mieć szansę na wzmocnienie roli nowych form energii w dążeniu do zrównoważonej gospodarki. Jesteśmy świadomi odpowiedzialności, jaką ponosi branża transportowa, a naszym celem jako producenta autobusów jest ciągły rozwój nowych autobusów wodorowych, aby zmniejszyć ślad węglowy miast. Jeśli możemy to zrobić we współpracy z innymi firmami, aby stworzyć pełny ekosystem, tym lepiej, ponieważ transformacja energetyczna jest skuteczna tylko przy koordynacji działań i strategii między wieloma firmami i władzami publicznymi” – stwierdziła Patrícia Vasconcelos, CEO CaetanoBus.

Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą